Властите в Египет увеличават цените на бензина с до 50%, съобщи министерството на петрола в страната, цитирано от Ройтерс. Решението е в рамките на план за реформи на Международния валутен фонд (МВФ), който настоява за прекратяване на държавните субсидии върху някои потребителски стоки.
Министърът на петрола Тарек ал Мола заяви, че скокът ще помогне на Кайро да спести до 50 млрд. египетски лири (2,8 млрд. долара) в държавния бюджет за 2018-2019 г.
Увеличението – третото от ноември 2016 г. насам, се очаква да окаже още натиск върху египетските потребители, изпитващи икономически затруднения заради високата безработица и волатилността на цените.
Освен бензина, министерството увеличава и цените за газовите бутилки за домакинствата почти наполовина. С приблизително толкова ще се увеличи и цената за газовите бутилки с търговски цели.
По думите на Мола новата мярка ще доведе до съкращаване на държавните субсидии за горивата до 89 млрд. египетски лири от 139 млрд. египетски лири. Поскъпването също така се очаква да доведе и до намаление на потреблението на петролни продукти с около 5%.
Египет се намира по средата на тригодишна програма за отпускането на 12 млрд. долара от МВФ, която беше подписана през 2016 г. и задължава страната да прибегне до тежки мерки за съкращение на разходите. Властите в Кайро се надяват, че болезнените реформи като увеличаване на данъците и съкращаване на държавните субсидии ще привлекат обратно чуждестранните инвеститори, давайки нов старт на икономиката, която получи тежък удар след Арабската пролет през 2011 г.


Значителни валежи във Варна и Добрич утре
Седмичен хороскоп 13 юли - 19 юли 2026
Гуцанов: БСП и партията на Радев трябва да застанат зад общ кандидат за президент
Хороскоп за 13 юли 2026
Кола се запали на АМ "Тракия"
В ерата на AI дизайнери създават цели продукти без инженери и технически екип
Гафът на Тръмп с Иран показва, че стратегията може да победи огневата мощ
Китайският шок за Силициевата долина не се задава, той е вече тук
Technoprobe е поредният AI победител в Европа с ръст от 330% за година
Бърнам трябва да се еманципира от Стармър, ако иска да успее на Даунинг стрийт
Възкръсването на легендата: Тествахме новата Honda Prelude
Как Chrysler пропусна да се конкурира с Ferrari
Никога не сте виждали такъв Франкенщайн!
Как Льо Ман 2026 роди нова глобална марка
Българска група крадяла коли от Германия, като ги вземала под наем
7 идеи за свежи салати, когато е твърде горещо за готвене
Румен Миланов: Рано е да се говори за сваляне на имунитета на Пеевски
5 лесни трика за стилизиране на къси панталонки и потник
24-годишната жена, арестувана с над 2 промила, е дъщерята на бизнесмена Орлин Алексиев
Гуцанов призова за единна президентска кандидатура на БСП и Радев